معرفی کتاب “با کاروان نیزه”

علیرضا قزوه کتاب با کاروان نیزه ترکیب بند عاشورایی علیرضا قزوه شاعر معاصر است که در اقتفای ترکیب بند مشهور محتشم کاشانی در چهارده بند سروده شده است. سرودن مرثیه برای اباعبدالله الحسین(ع) در قالب ترکیب بند در اواخر قرن نهم و به احتمال قوی با ترکیب بند وحشی بافقی آغاز شد و اوج آن […]

علیرضا قزوه

کتاب با کاروان نیزه ترکیب بند عاشورایی علیرضا قزوه شاعر معاصر است که در اقتفای ترکیب بند مشهور محتشم کاشانی در چهارده بند سروده شده است.

سرودن مرثیه برای اباعبدالله الحسین(ع) در قالب ترکیب بند در اواخر قرن نهم و به احتمال قوی با ترکیب بند وحشی بافقی آغاز شد و اوج آن در شعر محتشم کاشانی جلوه گر شد،گزافه نیست اگر بگوییم این ترکیب بند مشهورترین و یکی از بهترین اشعار عاشورایی تا به امروز است.پس از محتشم کاشانی ترکیب بند های بسیار زیادی به اقتفا و یا تقلید از وی به خصوص در دوران بازگشت ادبی سروده شده.در دوران معاصر نیز شاعران بسیاری نظیر جلال الدین همایی(سنا) و امیری فیروزکوهی به سرودن ترکیب بند های عاشورایی اقدام کردند و این امر در شاعران پس از انقلاب با ترکیب بند با کاروان نیزه علیرضا قزوه در سال ۱۳۸۵ ادامه پیدا کرد و پس از او چندین نفر مانند دکتر سید علی موسوی گرمارودی اشعاری در این قالب سرودند.

با کاروان نیزه هرچند که در استقبال از ترکیب بند محتشم کاشانی سروده شده است ولی دارای زبان و منظومه ی فکری مربوط به زمان خودش است به بیان دیگر این ترکیب بند از تعالیم نیما که در غزل نیو کلاسیک به فعالیت رسیده بهره های بسیاری برده است و همین نکته باعث اهمیت آن شده است.

کتاب با مقدمه ای از علی معلم دامغانی با عنوان شعر آیینی روزگار ما و پایان سخن،نگاهی به ترکیب بند با کاروان نیزه نقدی از عبدالجبار کاکایی به سرانجام رسیده است.

ترکیب بند با کاروان نیزه با نوبت چاپ دهم در پنجاه و شش صفحه و با قیمت سه هزار و نهصد تومان توسط انتشارات سوره ی مهر منتشر شده است.

در ادامه ی بند دوازدهم این ترکیب بند آورده شده است:

گودال قتلگاه، پر از بوی سیب بود

تنهاتر از مسیح کسی بر صلیب بود

سر ها رسید از پی هم، مثل سیب سرخ

اول سری که رفت به کوفه،حبیب بود

مولا نوشته بود:بیا ای حبیب ما

تن ها همین، چقدر پیامش غریب بود

مولا نوشته بود:بیا، دیر می شود

آخر حبیب را از شهادت نصیب بود

مکتوب می رسید فراوان، ولی دریغ

خطش تمام، کوفی و مهرش فریب بود

اما حبیب ، رنگ خدا داشت نامه اش

اما حبیب، جوهرش امن یجیب بود

یک دشت،سیب سرخ، به چیدن رسیده بود

باغ شهادتش به رسیدن رسیده بود

0
Print Friendly
دکمه اشتراک گذاری تلگرام

0 Responses to “معرفی کتاب “با کاروان نیزه””

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مراسم بعدی هیئت